Jak prawidłowo dbać o zęby mleczne u dzieci?

Jak prawidłowo dbać o zęby mleczne u dzieci?

Prawidłowe metody mycia zębów, wpajane od najmłodszych lat – są podstawą do dumy i radości z pięknego uśmiechu w dorosłym życiu. Im szybciej zacznie się więc przyzwyczajać dziecko do szczotkowania zębów i dbania o zdrowie mleczaków, tym prędzej wejdzie mu to w nawyk. Dzięki temu, maluch nie tylko zrozumie istotę higieny osobistej, ale również nauczy się odpowiednio pielęgnować swoje zęby w przyszłości. W tym artykule zawarliśmy garść przydatnych informacji na temat prawidłowego dbania o mleczne zęby u naszych pociech.

Szczotkowanie zębów u dzieci – od kiedy zacząć?

Naukę dbania o higienę jamy ustnej warto zacząć już od najmłodszych lat. Kiedy dziecko ma kilka miesięcy, można przecierać jego dziąsła gazikiem nasączonym naparem z rumianku. To wystarczy, żeby skutecznie pozbyć się resztek pokarmu. W momencie pojawienia się pierwszych mleczaków, warto jednak zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę, pozwalającą umyć zęby maleństwa w bezpieczny sposób. Ważne, aby szczoteczka przeznaczona dla najmłodszych użytkowników, posiadała specjalnie wyprofilowaną główkę oraz miękkie włosie. Dobrym pomysłem na zachęcenie dziecka do mycia ząbków oraz utrwalanie tego nawyku, może być wspólne szczotkowanie.

Pasta do zębów – czy używać jej od początku przygody ze szczoteczką?

Zakupowi szczoteczki dla małego dziecka, wcale nie musi towarzyszyć również nabycie pasty do zębów. Dbanie o mleczaki może odbyć się w oparciu o stosowanie zbilansowanej diety, bogatej w wapń. Rodzice mogą jednak zdecydować się na zakup specjalnej pasty dedykowanej dla najmłodszych użytkowników. W takim wypadku warto unikać produktów z zawartością fluoru, gdyż nieumyślne połknięcie pasty – może zaszkodzić kościom dziecka. Na rynku są dostępne pasty do zębów dla dzieci, które zamiast fluoru posiadają komponenty ziołowe, a nawet smakowe. Dzięki temu, cała procedura mycia zębów – staje się dla dziecka bardziej atrakcyjna i wywołuje pozytywne skojarzenia.

Regularne wizyty u dentysty

Ważnym etapem kształtowania świadomości w zakresie dbania o higienę jamy ustnej dziecka, są wizyty u dentysty. Pierwsza może odbyć się już pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia, aby dziecko uświadamiało sobie znaczenie dbania o uzębienie od najmłodszych lat. Mali pacjenci w gabinetach stomatologicznych często otrzymują specjalne naklejki i inne gadżety, które nagradzają ich za odpowiednie zachowanie w trakcie spotkania z dentystą. Takie działania z pewnością wpływają na postrzeganie tematu higieny osobistej jako formy zabawy, a nie przykrego obowiązku.

Budowanie pozytywnych skojarzeń – kluczem do utrwalania dobrych nawyków

Mycie zębów powinno kojarzyć się dziecku pozytywnie i stanowić element codziennego rytuału. Przekonanie dziecka do słuszności dbania o higienę jamy ustnej jest procesem, który może sprawiać kłopot niektórym rodzicom. Aby osiągnąć sukces na tym tle, z pewnością przyda się atrakcyjny wizualnie asortyment do higieny jamy ustnej, np. fikuśnie wyprofilowana szczoteczka,  kubeczek z bajkowym motywem albo smakowa pasta.

Na rynku nie trudno dziś o zakup szczoteczki o ciekawym kształcie czy z motywem pochodzącym z ulubionej kreskówki lub filmu animowanego. W tym celu warto dokonać wyboru szczoteczki oraz innych produktów do mycia zębów wspólnie z dzieckiem. W trakcie zakupów, dziecko może również wybrać pastę o ulubionym smaku czy kolorze. Jeśli dziecko samo zdecyduje czym chce myć zęby, to znacznie chętniej będzie wykonywało później tę czynność. Powodzenia!

Artykuł sporządził Dentysta Olsztyn

powrót
Copyright © Eurodental 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: