Wszystko o kanałowym leczeniu zębów

Wszystko o kanałowym leczeniu zębów

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz zaniedbania i zaniechania w zakresie leczenia zębów z przeszłości, mogą doprowadzić do rozwoju poważnych schorzeń, nie tylko w obszarze uzębienia. W sytuacji, kiedy pojawi się zapalenie miazgi zębowej, konieczne jest stomatologiczne leczenie kanałowe. Jak przebiega proces leczenia kanałowego oraz czy zabieg jest bolesny – to najczęstsze pytania, jakie nurtują pacjentów przed poważniejszą wizytą u dentysty Olsztyn

Kiedy należy wdrożyć leczenie kanałowe i na czym ono polega?

Leczenie kanałowe jest ingerencyjnym zabiegiem i nierzadko ostatnią szansą na uratowanie  zainfekowanego stanem zapalnym zęba. Leczenie endodontyczne (inna nazwa „kanałówki”) należy wdrożyć w momencie, gdy dochodzi do trwałego zapalenia miazgi zęba. Miazga zębowa to mocno unerwiona i unaczyniona tkanka, która wypełnia komorę i kanały zęba. Zmiany chorobowe w obrębie miazgi, wymuszają jej kompleksowe usunięcie oraz precyzyjne wyczyszczenie wszystkich przestrzeni, jakie zajmowała wewnątrz zęba. Po dokładnej dezynfekcji i wyeliminowaniu bakterii, dentysta-endodonta wypełnia szczelnie kanały komorę i kanały zęba specjalnym materiałem.

Potrzeba leczenia kanałowego zwykle jest konsekwencją nieleczonej próchnicy, ale zdarzają się też inne wskazania do rozpoczęcia endodoncji, m. in. w momencie zdiagnozowania martwicy miazgi oraz uwidocznienia się zmian okołowierzchołkowych. Co istotne, nie każde zapalenie miazgi – daje objawy bólowe (np. ból samoistny, tętniący, nocny, ciągły), jednak w większości przypadków tej chorobie towarzyszy nadwrażliwość na zmiany temperatury czy nacisk na zęba. Często zdarza się też, że na wskutek niewłaściwego leczenia – konieczne jest powtórny zabieg z zakresu leczenia kanałowego, co może sygnalizować nieustępujący ból (zła dezynfekcja, niecałkowite wypełnienie kanałów bądź inne zmiany ujawione np. przez RTG).

Leczenie kanałowe zęba a ból

Profesjonalne leczenie kanałowe zęba przeprowadzane przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, dlatego zabieg ten jest bezbolesny. Wiele zależy jednak od skali i rozległości obszaru, jaki zainfekował stan zapalny. Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe, polega na usunięciu miazgi wraz z unerwieniem, więc po odpowiedniej endodocji odczucia bólowe powinny ustąpić naturalnie i całkowicie. Z uwagi na zakres i ingerencję, po leczeniu pacjent może odczuwać jednak drobny dyskomfort, związany z podwyższoną wrażliwością obszaru objętego „kanałówką”. Jeżeli taki ból będzie się utrzymywał dłużej, zalecana jest dodatkowa konsultacja, ponieważ może się okazać, że to efekt nawrotu stanu zapalnego.

Procedura leczenia endodontycznego oraz zalecenia po zabiegu

Podstawą do ustalenia optymalnej procedury leczenia, techniki oraz dostosowania odpowiedniego znieczulenia, jest właściwa diagnostyka. W przypadku endodoncji, dentysta najczęściej posiłkuje się aparatem RTG albo zleca kompleksowe badanie tomografem komputerowym (CBCT). Z racji operowania i nawigowania na stosunkowo niewielkiej oraz trudnodostępnej przestrzeni, powszechnym elementem wyposażenia gabinetów specjalizujących się w leczeniu kanałowym – jest mikroskop endodontyczny. Dzięki temu urządzeniu łatwiej jest dostrzec kanały i ich nieregularne odgałęzienia, w rezultacie czego wyczyszczenie wszelkich przestrzeni i wypełnienie jest skuteczniejsze.

Do dezynfekcji jamy zęba używa się np. podchlorynu sodu, natomiast do wypełniania i uszczelniania stosowana jest m. in. wstrzykiwana na ciepło gutaperka – termoplastyczny polimer pochodzenia naturalnego. Po zamknięciu kanałów, dentysta-endodonta nakłada specjalny podkład, po czym przystępuję do odbudowy korony zęba.

Jak długo trwa leczenie kanałowe i ile kosztuje?

Mimo, iż leczenie kanałowe często bywa skomplikowanym zabiegiem, to za sprawą innowacyjnych technologii – z powodzeniem można je przeprowadzić w trakcie jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Cena takiego leczenia nie należy to najtańszych, a ostateczny koszt zależy od wielu czynników, m. in. ilości kanałów zębowych, zastosowanej metody i wykorzystywanego sprzętu czy doświadczenia/renomy dentysty. Zazwyczaj trzeba jednak liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych, jednak w ekstremalnych przypadkach, cena może sięgnąć nawet 700-800 zł. (np. przy leczeniu zęba czterokanałowego).

powrót
Copyright © Eurodental 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: